Сторінка викладачів


ХІД УРОКУ
Дієприслівниковий зворот
Урок для однокласників



Тема.      Дієприслівниковий зворот. Коли при дієприслівниковому звороті й
                 одиничному дієприслівнику ставиться розділовий знак
Мета:     вивчити поняття  "Дієприслівниковий зворот", виконати вправи завдяки яким формуватимуться вміння знаходити та  відокремлювати в реченнях діприслівникові звороти та одиничні
дієприслівники, правильно інтонувати речення  дієприслівниковим зворотом; 
розвивати пунктуаційну грамотність, увагу, логічне мислення, мовне чуття; 
виховувати любов до природи, до народних прислів’їв як засобу передачі мудрості попередніх поколінь наступним;
Тип:      комбінований
Облад:  таблиці, підручники, дидактичний матеріал, картки для сам. роботи.


Хід уроку:  емоційний настрій, загальне повідомлення теми, продов.
1. Актуалізація опорних знань учнів:
1) Перевірка дом. завдання ( написати на дошці слова з дом. роб.
2) Робота з картками        5 уч.
3) Робота біля дошки       3 уч.
4) Самостійна робота

1. Прочитайте речення. Визначте дієприслівники. Які дієприслівники мають залежні від них слова? Які дієприслівники таких слів не мають? 
1. Переночувавши, Хмельницький удосвіта рушив назустріч ворогам (Літопис Самійла Велична). 2. Богун підводиться поволі, свій люд і край рятуючи з неволі (А. Малишко). 3. Степом широким, припавши до гриви, месник летів на пекельнім коні (Олександр Олесь). 4. Втомившись, щаблюками вершники б'ють навмання (М. Стельмах).

2. Випишіть у стовпчик усі дієслова, утворіть від них дієприслівники, вкажіть вид, поначте суфікси.

рухалися – рухаючись          - недоконан.
проходили – пройшовши     - докон.
творилося – творивши          - докон.
оживали – оживаючи           - недокон.
здавалось – здававшись        - докон.
летіло – летівши                    - докон.
розліталося – розлітаючись – недокон.
сміялося – сміючись             - недок.

2 група – складає міні-твір.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школ.
Проблемне завдання.
-                    Поясніть постановку розділових знаків у реченнях.
1.  І лінь, лежачи на печі, змерзне. 
2. Лежачи на печі і лінь замезне.
3. І лінь замерзне, лежачи на печі



1. Усміхаючись, піаніст розповідає про останній концерт.
2. Піаніст розповідає про останній концерт посміхаючись.
3. Піаніст, загадково посміхаючись, розповідає про останній концерт.

                Чи достатньо ви маєте знань, щоб розв’язати проблемне завдання?
                  Що вам ще треба вивчити?

ІV. Повідомлення теми та мети уроку – учнями.



V. Опрацювання навчального матеріалу 
1. Моделювання орфограми 
Алгоритм роботи з дієприслівниковим зворотом
1. [ … дієприслівник ? … ].
2. [… дієприслівник залежні слова ?].
3. [ …,? дієприслівник залежні слова , ?...].
4. , дієприслівник залежні слова, - дієприслівниковий зворот (ДЗ)
5. [ … граматична основа ? …, дієприслівник залежні слова, … ].
6. [ ДЗ, ]. [ , ДЗ ]. [ , ДЗ, ].
7. [ ДЗ – фразеологічний зворот ].
              
 Практична робота
 Прочитайте прислів'я, правильно їх інтонуючи. Визначте дієприслівникові звороти.
1. Добре попрацювавши, краще відпочиватимеш. 2. Поспиш в охоту, зробивши роботу. 3.Завзятий відпочиває, обтираючи піт, а ледачий мучиться, перевертаючись на другий бік. 4. Не спечеш калачі, сидячи на печі.
                 
 Утворіть дієприслівникові звороти і складіть з ними речення (1гр.) 2гр. міні –твір)
Прочитавши (що?), повернувшись (звідки?), пишучи (кому?), допомагаючи (кому?), придивляючись (до кого? до чого?).

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником
 - Виконання вправи N256. (письмово)
Завдання: 1) Прочитати текст, визначити тип і стиль мовлення – доведіть.
2) Випишіть дієприслівники із залежними словами – 1 групи.
2 гр. – зробіть розбір виділених слів як частин мови.

підпираючи високу синю баню неба;
пишучи на їхній білизні чорни риски, літають стрижі й ластівки;
шукаючи з-під хмар до землі;
підкотивши дрилі штанці;
кладучи їх на перли зубів

- Поставте питання до кожного дієприслівника
- Зверніть увагу на розділові знаки, що вони відокремлюють? – дієприслівниковий зворот.

1) Віддзеркалюється – неон.ф. віддзеркалювати, неод. вид не перехід дійсн. спосіб теп. час, число – множина, 1-дієвідміна є присудком.
3) Кладучи – особлива форма дієслова, дієприс. недокон. вид., теп. час є обстав.

2. Тренувальні вправи 1гр.
Завдання 1: прочитати, списати, розставляючи розділові знаки, дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники підкреслити (146).
Завдання 2: (2гр.) перебудувати речення, замінюючи виділену частину ск. р-ня дієприслівниковим зворотом. Записати (або прочитати).(146)

3. Творча робота
- Із кожного ряду слів складіть речення.
У вас вийдуть дві народні прикмети і два правила поведінки, взяті з народної педагогіки.
1) Тріщить, стерня, дощ, буде, ламаючись;
2) Жовті, й, проліски, білі, схиляючись, віночки, дощу, закривають, гекай;
3) Не, миніть, не, чоловіки, привітавшись;
4) Клятви, переступивши, щоб, її, додержуйтесь, не погубити, своєї душі.
(1.             Стерня, ламаючись, тріщить – буде дощ.)
(2.             Жовті й білі проліски схиляючись, віночки закривають – чекай дощу.)
(3.             Чоловіки не миніть, не привітавши.)
(4.             Додержуйте клятви, щоб переступивши її не погубити душі своєї.)



VІІ. Підбиття підсумків уроку.
Заключна бесіда – речення – на дошці – самій.

-                    Що нового ви дізналися на уроці?
-                    Чого навчилися?
-                    Які вміння виробили?
-                    Як оцінюєте свою роботу?
-                    Чи задоволені собою?

VІІ. Домашня робота: вивчити  § 23.Написати мініатюру на одну з тем
На людей дивлячись, і себе бачиш.
Знаючи ремесло, старцювати не будеш.
Згуртувавшись, хоч наспіваємось.
Не прогодуєшся, колоски збираючи.
Нахвались, у поле йдучи, а хвались, з поля везучи. (вих.. повагу до народних прислів’їв як засобу передач мудрості попередніх поколінь наступним.)

Комментариев нет:

Отправить комментарий